Jau ziņojām, ka aizdomās par iespējamu emocionālu vardarbību pret bērniem Aizkraukles bērnudārzā "Zīlīte" atstādinātas pedagoģes. Grupiņas personāla skarbo izturēšanos pret trīsgadniekiem izdevās pierādīt, vairākas dienas slepeni veicot ierakstus ar diktofonu. Raidījums "Panorāma" vēsta, kas atklāts, noklausoties diktofona ierakstus.


Ierakstos dzirdamas gan ilgas bērna raudas, gan uzsaucieni aizvērt muti. Bērni dzirdējuši arī draudus atstāt viņus mežā un atdot svešiem onkuļiem.

Visas iesaistītās puses atzīst - noticis kas ārkārtējs. Tomēr vecāki no intervijas kameras priekšā atsakās. Viņi zina - ierakstus veica nesankcionēti, tomēr tikai tā bija iespējams pierādīt, kas grupā notiek.

Piemēram, diendusas laikā bērniem neļāva apmeklēt tualeti un viņi slapina gultiņās.

  • Veidošanas nodarbībā, kad bērni grib nogaršot plastilīnu, atskan jautājums "jūs slimi esat?".
  • Kad kāds trīsgadnieks nespēj apģērbties un lūdz palīdzību, dzirdams: "Es ar šito meiteni, goda vārds, nezinu ko izdarīšu".
  • Bet citu mazo, kurš nav pabeidzis uzdevumu, par sodu atstāja vienu pašu, kamēr pārējie devās pastaigā. 17 minūtes dzirdamas raudas.
  • Dabaszinībās un matemātikas nodarbībās, kad bērns grib atbildēt, viņu atsēdina ar paziņojumu “Aizver muti!”.

Diktofona ierakstus noklausījusies Aizkraukles Izglītības pārvaldes vadītāja Astra Siliņa. Viņa to raksturo ar vārdu “šoks”. Sākumā viņai šķitis, kas tas nav iespējams. Ierakstos dzirdams ļoti piepacelts tonis, kas robežojas ar kliegšanu. Trīsgadnieki šādā situācijā bijuši bezpalīdzīgā stāvoklī.

Jau rudenī vecāki pamanīja izmaiņas bērnu uzvedībā. Trīsgadnieki mājās izspēlēja to, ko piedzīvoja bērnudārzā, piemēram, sāka sodīt savas rotaļlietas, slēdza savas rotaļu mantas atsevišķās istabās. “Nakts enurēze, nervozums, kliegšana, sāka kniebt,” stāsta Siliņa.

Viena no atstādinātajām ir gados jauna, otra – pensijas vecumu sasniegusi skolotāja. Atrasti pedagogu aizvietotāji.

Izglītības pārvaldē saka, ka atstādinātās pedagoģes vainu noliedz, bet bērnudārzā stāsta, ka – atzīst. “Audzinātāja atzīst, ka tonis nebija pareizs. Spriedze ir ļoti liela visā kolektīvā. Grupiņa sadalījusies divās daļās. Ir vecāki, kas uzskata, ka audzinātājām darbs jāpamet. Citi vecāki tieši pieprasa atpakaļ šīs audzinātājas,” stāsta bērnudārza ”Zīlīte” vadītājas pienākumu izpildītāja Sarmīte Kruglova.

Ar bērniem strādā arī psihologs. No 18 bērniem šodien grupiņā ir desmit. Daži slimo, dažu vecāki gaida, kā atrisinās notikušo.

Metodiķe, atstādinātā vadītājas pienākumu izpildītāja Aija Sproģe atzīst - robeža starp stingrību un emocionālu vardarbību ir ļoti šaura.

Bērnudārzā gaida Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas ekspertus, kas varētu izvērtēt, vai audzinātājas drīkst darbu turpināt. Tāpat ar visām audzinātājām strādās psihologs, jo arī viņas tagad ir neziņā, kur ir robeža starp stingrību un disciplīnu, un baidās, ka sekos vēl kāda lieta.

skaties.lv