Ziemeļkoreja otrdien, 13. jūnijā,  atļāva aizvest uz dzimteni notiesātu ASV studentu Oto Vormbīru, kurš atrodas komā kopš ieslodzījuma Ziemeļkorejas spaidu darbu nometnē.

 


22 gadus vecais Vormbīrs, kurš izcietis 18 mēnešus no viņam piespriesta 15 gadu ieslodzījuma, tika atbrīvots un repatriēts laikā, kad ASV prezidents Donalds Tramps ir uzaicinājis Dienvidkorejas jauno prezidentu Munu Džēinu uz sarunām Vašingtonā par Phenjanas kodolprogrammu.

ASV valsts sekretārs Rekss Tilersons paziņoja, ka viņa aģentūra ir "nodrošinājusi" Vormbīra atbrīvošanu sarunās ar Ziemeļkoreju, kā arī mēģina panākt vēl trīs amerikāņu atbrīvošanu. Vēl nebija zināms, vai Tilersons šajās sarunās ir piekāpies kādā jomā.

Par Vormbīra atbrīvošanu tika ziņots pēc tam, kad ASV basketbola veterāns Deniss Rodmens otrdien atkal devās uz Ziemeļkoreju.

Valsts departamenta preses sekretāre Hetere Nauerta tomēr paskaidroja, ka Rodmena vizītei "nav nekāda sakara ar šo atbrīvošanu".

"Oto ir atstājis Ziemeļkoreju," telekanālam CNN paziņoja viņa vecāki Freds un Sindija Vormbīri.

"Viņš dodas mājup ar medicīniskās evakuācijas helikopteru. Diemžēl, viņš ir komā, un mums ir pateikts, ka viņš ir šajā stāvoklī kopš 2016.gada marta. Mēs par to uzzinājām tikai pirms nedēļas," sacīja studenta vecāki.

Virdžīnijas Universitātes students Vormbīrs 2016.gada janvāra sākumā tika apcietināts, kad viņš mēģināja atstāt Ziemeļkoreju. Students vēlāk atzinās, ka bija paņēmis politisku plakātu no tikai personālam paredzētas zonas Phenjanas viesnīcā, kur uzturējās viņa tūristu grupa.

Vormbīrs 2016.gada februāra beigās reportieru un diplomātu priekšā Phenjanā raudot lūdza viņu atbrīvot un sacīja, ka ir izdarījis "lielāko kļūdu savā mūžā". Saskaņā ar Ziemeļkorejas valsts mediju ziņām Vormbīrs sacīja, ka nozagt plakātu viņam uzdevusi kāda metodistu baznīcas locekle Ohaio štata Vaiomingas pilsētā, kas gribējusi to "kā trofeju".

2016.gada martā tiesa viņam piesprieda 15 gadus spaidu darbos par propagandas plakāta noņemšanu, kas tika atzīta par "naidīgu rīcību" pret Ziemeļkoreju.

Bijušais vēstnieks un Ņūmeksikas štata gubernators Bils Ričardsons paziņoja, ka ir runājis ar Vormbīra ģimeni.

"Oto ir bijis komā vairāk nekā gadu, un viņam steidzami vajadzīga pienācīga medicīniskā aprūpe Savienotajās Valstīs .. Ziemeļkorejai ir jāpaskaidro viņa komas cēloņi," sacīja Ričardsons.

Ziemeļkoreja informējusi, ka students ir šādā stāvoklī ir kopš 2016. gada marta, kad it kā inficējies ar botulismu (toksiska uztura infekcija) un iedzēris miegazāles.

Savukārt Amerikā pēc cietušā apskatīšanas ārsti nevar apstiprināt šo versiju un uzskata, ka tagad veģetatīvajā stāvoklī esošais vīrietis guvis nopietnus smadzeņu bojājumus aprīlī vai maijā – visdrīzāk, kādu laiku viņa sirds nav piegādājusi asinis galvai.

Vormbīra ārsts, Sinsinati Medicīnas centra neirologs Daniels Kanters (Daniel Kanter), pastāstījis, ka Oto nav spējīgs kustēties un uztvert apkārtējo vidi, nesaprot, kad ar viņu runā, un tikai ik pa laikam atver acis un tās pamirkšķina.

leta.lv