Pašmāju mūziķis Guntars Račs sociālajā tīklā "Facebook" publicējis emocionālu ierakstu, atsaucoties uz nesen publicēto informāciju izdevumā "Ir" par pašmāju oligarhu izgājieniem, kas līdz šim bija noklusēti. 


"Kad tu pamosties no rīta Portugālē, izlasi jaunāko žurnāla "Ir" izdevumu, un saproti, ka nekur tālu tu neesi aizbraucis un , ka veiklie džeki tevi, tavus draugus, paziņas un tautiešus ir kāsuši un turpina kāst ar atstrādātiem paņēmieniem vēl šodien," raksta Račs.

"Pirmā sajūta- skumji, otra sajūta- bezcerīgi, trešā sajūta - ko mēs varam darīt lai tie, kuri to dara , vai darīja, nejustos vairs kā uzvarētāji, bet tie, kas neko nedara (tiesību sargājošās iestādes) un atbildīgās amatpersonas visos līmeņos, saprastu, ka mēs tā neesam ar mieru un pieprasām sodīt tos, kas mūs naturāli gadiem ilgi apzog? Daudz prasīts? Nē. Mums ir iespēja paust savu attieksmi nākamā gada Saeimas vēlēšanās, uzdodot jautājumus - Ko Tu esi izdarījis lai tā nebūtu? Kā Tu esi ar to saistīts? Kā Tu to mainīsi? Bet vispār skarbi. Kā zeme viņus nes, un kā cilvēki to pacieš... Paldies "Ir" par šo, lai arī kāds būtu bijis nolūks šīs "oligarhu (pagodinošs nosaukums)" sarunas publicējot tikai tagad," viedokli izsaka mūziķis.

Tomēr 19. jūnija LNT ziņās  jaunais Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) vadītājs Jēkabs Straume apstiprināja, ka lēmums izbeigt tā saukto "oligarhu lietu" bijis pamatots. 

Straume atzina, ka kopumā sajūta par šo lietu "ir ļoti bēdīga" - lieta sākās ļoti skaļa, viss liecināja, ka ir indikācijas par ļoti skaļiem noziegumiem un pat par valsts nozagšanu, bet lietas novešanai līdz galam ir jāsavāc pierādījumu bāze, bet tas nenotika. Iemesli tam bijuši dažādi, tostarp informācijas noplūdes par izmeklēšanu.

Tas, vai šo lietu var un vajadzētu atjaunot, esot prokuratūras kompetencē, stāstīja Straume, gan atzīstot, ka "lēmums [izbeigt lietu] tomēr bija pamatots".

Straume ir apņēmies uzlabot KNAB darbu, lai vismaz nākamajā reizē, kad birojā tiks sākta tik pat iespaidīga lieta, tā tiktu novesta līdz notiesājošajam spriedumam.

Jaunais KNAB vadītājs pauda viedokli, ka biroju nojaukt pilnībā nav nepieciešams, vajag vien uzlabot atsevišķas jomas, piemēram, aizpildīt tukšās vietas un pārvērtēt dažu darbinieku kompetences, tomēr viņš uzsvēra, ka sniegt plašāku vērtējumu pašlaik būtu neobjektīvi, jo KNAB viņš nostrādājis tikai pusotru dienu.

Straume atzina, ka KNAB jāstrādā uz "lielajām lietām", bet sīkās var novirzīt citiem dienestiem.

Kā ziņoja žurnāls "Ir", tā sauktajā "oligarhu lietā" noklausītās politbiznesmeņa Aināra Šlesera sarunas liek apšaubīt likumsargu darba kvalitāti un lēmumu šo lietu izbeigt. Žurnāls tika publicējis daļu sarunu atšifrējumu, kas iegūti "no avotiem, kas lūdz savu identitāti neatklāt".

"Oligarhu lietas" kontekstā tika minēti Šlesers, Ventspils mērs Aivars Lembergs un Andris Šķēle. Šleseru turēja aizdomās par tirgošanos ar ietekmi, lēmumu pieņemšanu sev slēpti piederošu uzņēmumu labā, neatļautu piedalīšanos mantiskos darījumos un izvairīšanos no deklarācijas iesniegšanas, Lembergu - par tirgošanos ar ietekmi, bet pret Šķēli kriminālprocess vispār netika vērsts.

leta.lv