Kāda rīdziniece zvanījusi uz Rīgas psihoneiroloģisko slimnīcu, lai painteresētos par sava radinieka veselības stāvokli. Vēlāk, ieraugot telefona rēķinu, sievieti gaidījis nepatīkams pārsteigums - izrādās, ka bez maksas ir sazvanāma tikai Bērnu klīniskā universitātes slimnīca, taču zvani uz citām lielākajām slimnīcām izmaksā krietnu summu, vēsta raidījums "4. studija".


Rīdziniecei uz psihoneiroloģisko slimnīcu veikusi sešus zvans, kas kopā ilga nedaudz vairāk kā deviņas minūtes, bet maksa par tiem ir 7,74 eiro. Slimnīcas pārstāve Silva Bendrāte sākotnēji pat nedaudz apšauba informācijas patiesumu.

"Cipari mūs pašus pārsteidza, kad mēs tos ieraudzījām," atzina Bendrāte. "Nekad neviens tā īsti nebija sitis dūri galdā un teicis, ka tas ir ļoti, ļoti dārgi."

Pie paaugstinātas maksas zvaniem rēķinā norādīts SIA "Fixed Line", kas, kā izrādās, ir SIA "CSC Telecom" sadarbības partneris. Pakalpojuma iepirkuma procesā slimnīca pievērš uzmanību, cik iestādei ir izdevīgs sniegtais pakalpojums. Ar "CSC Telecom" pakalpojumiem Psihoneiroloģiskajā slimnīcā ir apmierināti, taču pēc jautājuma aktualizēšanas slimnīcas vadība piedāvā vairākus risinājumus situācijas uzlabošanai. Lai arī nav noteikumu, kas liktu tā rīkoties, slimnīca ievietos savā mājaslapā informāciju, ka zvans daļai klientu var būt paaugstinātas maksas.

Slimnīcā vadības līmenī arī lems par dažu jaunu līniju atvēršanu ar citu operatoru uz vissvarīgākajām struktūrām - uzņemšanu un reģistratūru.

Līgums ar pašreizējo sakaru operatoru slimnīcai ir tikai uz gadu. Lemjot par nākamo iepirkumu, iestāde apņemas ņemt vērā arī piedāvājuma izdevīgumu klientiem.

Šis nav pirmais gadījums, kad iedzīvotāji sūdzējušies par dārgo saziņu ar atsevišķām veselības aprūpes iestādēm. Nesen kādai kundzei telefonisks pieraksts Rīgas veselības centrā pie acu ārsta izmaksāja dārgāk nekā pati vizīte. Iemesls tas pats - pacientei telefonsakarus nodrošina "Lattelecom", bet poliklīnikai - cits sakaru operators.

Tiesībsarga birojā ir saņemtas sūdzības, ka bieži vien, lai telefoniski sazinātos ar valsts iestādēm, ir jāšķiras no paprāvas naudas. Par šo problēmu informēta arī Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija.

Tiesībsarga biroja pārstāve Madlēna Vahere pastāstīja, ka, apzinoties problēmu, paredzēts ieviest grozījumus, lai iestādei būtu jāinformē par paaugstinātas maksas tarifu, it īpaši, ja veselības iestāde nodrošina valsts pasūtījumus. Tas gan ir tikai plāns, kas vēl nav īstenots.

Zemāk aplūkojams neliels pārskats par Latvijas lielāko slimnīcu telekomunikāciju operatoriem.

Slimnīcu telekomunikāciju operatori

SIA "Lattelecom"

Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca

Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca

Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca

Vidzemes reģionālā slimnīca

Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca

Daugavpils reģionālā slimnīca

SIA "CSC Telecom"

Liepājas reģionālā slimnīca

Jelgavas pilsētas slimnīca

Rīgas psihoneiroloģiskā slimnīca  

Bezmaksas tālrunis

Bērnu klīniskā universitātes slimnīca

LSM.lv