Spānijas ziemeļu pilsētā Pamplonā šogad Svētā Fermina svētkos, kas slaveni ar vēršu skrējieniem, 11 cilvēki tika aizturēti aizdomās par seksuāliem uzbrukumiem, sestdien paziņoja varas iestādes.


Svētā Fermina svētkos, kad Pamplonu apmeklē simtiem tūkstoši cilvēku, pēdējos gados ir notikuši seksuālu uzbrukumu gadījumi.

Pamplonas pašvaldība paziņoja, ka policija saņēmusi 14 sūdzības par seksuāliem uzbrukumiem un uzmākšanos deviņas dienas ilgušo svētku laikā.

Pamplona ir pastiprinājusi kampaņu pret seksuāliem uzbrukumiem šajā festivālā pēc tam, kad 18 gadus vecu sievieti pērn izvaroja pieci vīrieši no Seviļas, kuri arī ierakstīja šo uzbrukumu videolentē.

Pašvaldības ierēdņi šogad izlīmējuši pilsētā plakātus, kuros redzama atvērta plauksta ar tekstu "Pamplona brīva no seksuālas agresijas".

Vēršu skrējieni Pamplonā notiek kopš 1911.gada. Līdzās vēršu skrējieniem svētā Fermina svētki piedāvā arī dejas un daudz, daudz alkohola.

Katru rītu plkst.8 seši cīņu vērši tiek izlaisti brīvībā senās pilsētas centra ielās. Viņi skrien uz arēnu, kur vakarā tiek nogalināti vēršu cīņā un vēlāk servēti pilsētas restorānos.

Drosminieki skrien līdzās vēršiem, apbruņojušies ar sarullētām avīzēm, tomēr daudzi dalībnieki pārkāpj noteikumus un pieskaras dzīvniekiem ar rokām.

Tiek uzskatīts, ka vēršu skrējieni aizsākušies XVI gadsimtā. Pasākums kļuva slavens, pateicoties Ernesta Hemingveja 1926.gada romānam "Un saule lec", un tagad uz pilsētu, kurā dzīvo ap 200 000 cilvēku, ik gadu dodas simtiem tūkstošu apmeklētāju no visas pasaules. Turklāt vēl vairāki miljoni cilvēku pie televīzijas ekrāniem ik gadu vēro atklāšanas ceremoniju un ikrīta vēršu skrējienus.

Bīstamie skrējieni vidēji ilgst nepilnas četras minūtes, un pieredzes bagātākie dalībnieki pirms tā skaita lūgšanu svētajam Ferminam.

Kopš 1911.gada vēršu skrējienu laikā dzīvību zaudējuši 15 cilvēki. Pēdējais letālais gadījums bija 2009.gadā, kad vērsis sabadīja kādu 27 gadus vecu spāni kaklā, sirdī un plaušās.

Šogad Pamplonas vēršu skrējienos tika ievainoti pavisam 64 cilvēki, no kuriem 12 tika hospitalizēti.